5 błędów początkujących przedsiębiorców

 

Zakładasz firmę i wypełnia Cię entuzjazm. Oczami wyobraźni widzisz siebie jako właściciela prężnie działającego biznesu – chwalisz się wizytówkami, dopieszczasz stronę internetową, myślisz o sobie jako o przedsiębiorcy, który może zawojować świat (albo przynajmniej lokalny rynek). A potem przychodzi szara rzeczywistość – podatki, wydatki, stres i nadmiar obowiązków. Oraz pułapki, o których nie miałeś pojęcia. Zanim w nie wpadniesz, poznaj 5 błędów początkujących przedsiębiorców, a być może uda Ci się uniknąć największych problemów, z jakimi stykają się właściciele małych firm.

1. Brak planu i strategii

Myślisz, że „jakoś to będzie”? Że założysz firmę i natychmiast wszyscy się o niej dowiedzą? Że klienci na pewno się znajdą? A czy w ogóle znasz swoją grupę docelową i wiesz, co chcesz jej zaoferować? Czy myślisz długofalowo i masz plan na najbliższy kwartał, pół roku, rok? Założenie firmy to naprawdę bajecznie prosta sprawa, ale rozwijanie i utrzymanie jej wymaga nieco więcej niż tylko zapału i entuzjazmu, a Ty, jako początkujący przedsiębiorca, powinieneś ustalić priorytety i cele, zaplanować działania i strategicznie je realizować, by mieć pewność, że nie jesteś dzieckiem błądzącym we mgle, tylko skutecznie działającym właścicielem biznesu.

2. Syndrom Zosi Samosi

Nie chcesz lub nie umiesz delegować zadań innym. Żywisz przekonanie, że wszystko najlepiej zrobisz sam. Myślisz, że rezygnacja z usług dodatkowych to świetna oszczędność. W ten sposób bierzesz na swoje barki księgowość, marketing, sprzedaż, usługi bezpośrednie i szereg innych „działek”, z którymi w rzeczywistości sobie nie radzisz i które dostarczają Ci dodatkowego stresu. Jeżeli w pierwszych miesiącach nie możesz pozwolić sobie na zatrudnienie pomocy (choćby wirtualnej asystentki), zainwestuj w jedno – w dobre biuro rachunkowe. Dlaczego? O tym przeczytasz w artykule: Samodzielnie czy z biurem – jak prowadzić księgowość?

3. Brak oszczędności i planu finansowego

Problemy finansowe dotykają wielu przedsiębiorców. Jeżeli chcesz im zaradzić, przeczytaj, jak zadbać o finanse w jednoosobowej działalności, by zapanować nad przepływem pieniędzy i w pełni kontrolować wydatki i wpływy, a także spokojnie planować przyszłość firmy.

4. Zaczynanie od niewłaściwej strony

Na fali entuzjazmu wynikającego z założenia biznesu wielu początkujących przedsiębiorców zaczyna działania od niewłaściwej strony – projektowania logotypu, wybierania kolorów marki, stawiania zaawansowanej strony internetowej, zamawiania wizytówek itd. Identyfikacja wizualna firmy jest sprawą istotną, ale nadmierne koncentrowanie się na niej na starcie może spowodować, że zainwestujemy kilka tygodni i parę tysięcy złotych w coś, co oderwie nas od najważniejszego – szukania klientów i działania.

5. Szukanie kosztów na siłę

Chcesz zaoszczędzić na podatkach, więc generujesz jak najwyższe koszty, inwestując a to w sprzęt, a to w gadżety, a to w samochód i inne, często zbędne, usprawnienia. Wierzysz, że takie działania pozwolą Ci przechytrzyć system i zaoszczędzić jak najwięcej, ale zapominasz, że tak naprawdę nie zarabiasz, tylko w kółko obracasz pieniędzmi i wciąż nie budujesz poduszki finansowej swojej firmy, nie oszczędzasz na sensowne inwestycje i nie zabezpieczasz się na przyszłość – a to już najprostsza droga do rychłego upadku.

 

Chcesz rozwijać swój biznes, stale go powiększać i czerpać korzyści z własnej pracy? Unikaj powyższych błędów, a być może uda Ci się osiągnąć cel, by z dumą mówić o sobie jako o właścicielu dobrze prosperującej firmy.