B2B czy umowa o pracę? Która forma rozliczenia będzie dla Ciebie korzystniejsza?

wrz 30, 2020 | Inne

Firma, dla której chcesz pracować, proponuje Ci B2B zamiast standardowej umowy o pracę? A może sam chcesz zmienić warunki? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się, jakie są najważniejsze różnice między tymi formami współpracy i wybierz dla siebie korzystniejszą opcję!

Co jest najważniejsze?

B2B to współpraca między firmami – tą, dla której świadczysz usługi i tą, którą sam prowadzisz. Umowa o pracę to forma zatrudnienia, w której obowiązuje zależność szef – podwładny.

Co masz w B2B, czego nie masz na umowie o pracę (UoP)?

B2B to współpraca „business to business”, czyli rodzaj kontraktu między firmami. Często B2B jest mylnie uważane za inną formę zatrudnienia niż umowa o pracy, ale w praktyce to równorzędna relacja. Nie ma tutaj zależności szef-podwładny, tylko klient-wykonawca.

Taka umowa nie podlega przepisom kodeksu pracy.

Na początku nawiązania współpracy nie musisz spełniać wymogów formalnych takich, jak przy umowie o pracę: na przykład wykonywać badań lekarskich czy przechodzić obowiązkowego szkolenia BHP.

Musisz natomiast założyć własną firmę (jeśli jeszcze jej nie masz). Jak to zrobić, dowiesz się z mojego artykułu: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W tej sytuacji oba podmioty zawierające umowę znajdują się na tej samej pozycji. Nie ma podstaw do tego, by mówić tutaj o zależności pracodawca-pracownik. To relacja: wykonawca-klient.

A klient, w przeciwieństwie do pracodawcy, nie może wyznaczać Ci czasu i miejsca pracy oraz wymagać wykonywania na jego rzecz określonych obowiązków pod jego kierownictwem. Jeśli do tego dochodzi, Inspekcja Pracy, ZUS lub Urząd Skarbowy mogą dopatrzyć się znamion stosunku pracy i w związku z tym zażądać na przykład zwrotu niezapłaconych składek czy też podatków.

Kiedy Twój pracodawca staje się Twoim klientem, dzieje się magia. Koszty współpracy z Tobą znacząco się zmniejszają, a mimo to – zarabiasz więcej.

Przykład: Jeśli chcesz zarabiać 8 000 zł „na rękę” miesięcznie:

– przy umowie o pracę Twoje zatrudnienie kosztuje pracodawcę 11 218 zł miesięcznie,
– przy B2B Twój klient płaci Ci co miesiąc łącznie 10 716 zł.

Im wyższa kwota wynagrodzenia, tym większa różnica między kosztami pracodawcy a Twoimi zarobkami netto.

Większe zarobki to także większa odpowiedzialność.

Koszty prowadzenia działalności są po Twojej stronie, nawet gdy nie uzyskujesz żadnych przychodów. Firma, z którą podpisałeś kontrakt, nie dokonuje rozliczeń. To Ty musisz w terminie opłacić swoje ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Na szczęście przez pierwsze 2 lata zapłacisz jedynie tzw. mały ZUS, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze kilkaset złotych miesięcznie.

Wskazówka:

Dobrym pomysłem może być odkładanie różnicy między „małym”, a „dużym ZUS-em” na przykład na konto oszczędnościowe. Dzięki temu w łatwy sposób zbudujesz poduszkę finansową… i unikniesz szoku, gdy przyjdzie Ci zapłacić pełną kwotę ubezpieczenia.

Rozliczanie podatków (dochodowego i VAT) też jest po Twojej stronie. Innymi słowy, masz więcej do zrobienia każdego miesiąca. Dzięki temu jednak możesz odliczyć koszty prowadzenia swojej firmy od dochodu. Do takich kosztów zalicza się na przykład zakup laptopa czy rachunki za internet. Dzięki temu zapłacisz mniejszy podatek.

W takiej sytuacji oczywiście to Ty wybierasz sposób opodatkowania.

Potrzebujesz rady, jaki sposób opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Zadaj mi pytanie przez formularz kontaktowy.

Więcej o firmowych rozliczeniach przeczytasz także w moim artykule: Samodzielnie czy z biurem – jak prowadzić księgowość?

Zyskujesz niezależność – możesz pracować, skąd tylko zechcesz i jak zechcesz, ponieważ ten typ umowy umożliwia Ci zupełnie swobodne wykonywanie pracy zdalnej. Firma, dla której świadczysz usługi, nie musi już spełniać szeregu warunków umożliwiających Ci zdalną pracę. Nie musisz też wykonywać swojej pracy w miejscu określonym przez klienta.

Sam jesteś swoim szefem – to niezależność, ale też odpowiedzialność.

Możesz współpracować z więcej niż jedną firmą – na B2B, umowę zlecenie, umowę o dzieło, a nawet na umowę o pracę. Jedyne, co Cię może w takiej sytuacji ograniczać, to zakaz konkurencji.

Rozwiązanie umowy B2B odbywa się po wykonaniu kontraktu lub w określonym terminie. Można ją rozwiązać za wypowiedzeniem (a to może wynosić nawet kilka miesięcy). Możliwe jest też rozwiązanie jej w razie niedopełnienia warunków przez jedną ze stron (np. gdy wykonawca spóźni się z realizacją zlecenia lub… gdy klient nie płaci na czas).

Co masz w UoP, czego nie masz w B2B?

W 2019 roku na rynku pracy dominowała umowa o pracę. Stanowiła aż 56% wszystkich zawieranych umów. Nie bez powodu!

Umowa o pracę, mimo mniejszych zarobków netto, gwarantuje Ci szereg praw pracowniczych.

Taka forma umowy zawsze podlega pod Kodeks Pracy. Obowiązuje Cię wtedy naliczanie lat do stażu pracy (czyli nabywasz prawo do emerytury), masz prawo do płatnego chorobowego i urlopu wypoczynkowego. Jest też większa szansa, że będą Ci przysługiwać benefity pracownicze, np. karta Multisport czy pakiet medyczny.

W przypadku wynagrodzenia w okolicach płacy minimalnej bardziej opłaca Ci się umowa o pracę. Na B2B zarobisz więcej tylko w okresie płacenia tzw. małego ZUS-u. Później B2B pochłonie zdecydowaną większość Twojego wynagrodzenia.

Kiedy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to pracodawca odprowadza za Ciebie podatek i składki.

Dzięki temu zyskujesz prawo do emerytury. Masz też prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz do płatnego chorobowego, gdy dopadnie Cię jesienne przeziębienie.

Możesz też skorzystać z płatnego urlopu wypoczynkowego. Dni wolne nie oznaczają braku wynagrodzenia.

Przede wszystkim jednak nawiązanie współpracy w formie umowy o pracę jest mniej ryzykowne niż B2B. Nie tylko z powodu praw pracowniczych, lecz także dzięki sprawdzonej formie umowy, która nie budzi aż takich wątpliwości w urzędach, jak B2B.

Kiedy bardziej się opłaca UoP?

Umowa o pracę to forma zatrudnienia, którą warto wybrać, jeśli zależy Ci na wszystkich prawach pracowniczych i na zależności służbowej pracodawca-pracownik.

Umowa o pracę podlega przepisom Kodeksu Pracy, przysługują Ci więc takie prawa, jak do zwolnienia chorobowego czy do płatnego urlopu wypoczynkowego.

W przypadku B2B nie masz takich przywilejów. Innymi słowy, kiedy nie pracujesz – nie zarabiasz. Jeśli Twój klient-pracodawca Ci ich udziela, jest to wyłącznie kwestia jego dobrej woli.

Umowa o pracę przyda Ci się również, gdy planujesz wziąć kredyt. Banki znacznie przychylniej patrzą na taką formę zatrudnienia niż na współpracę B2B.

Kiedy B2B opłaca się bardziej?

Kontrakt B2B to nieco większe ryzyko i większa odpowiedzialność, ale też możliwość zarabiania większych pieniędzy. Ale nie zawsze.

W przypadku bardzo niskiego wynagrodzenia (na przykład bliskiego minimalnemu) więcej „na rękę” zarobisz, będąc zatrudnionym na umowę o pracę.

Najczęściej na B2B decydują się dobrze zarabiający przedstawiciele wolnych zawodów: programiści, informatycy, przedstawiciele handlowi, telemarketerzy, księgowe. Jeśli zależy Ci na większej niezależności oraz możliwości pracy zdalnej, rozważ taką formę współpracy ze swoją firmą.

Co wybrać: B2B czy UoP?

Jak widzisz, wybór między partnerską współpracą B2B a klasyczną umową o pracę, nie jest wcale taki prosty. Aby go sobie ułatwić, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Jeśli zarabiasz dużo i chcesz, żeby większy procent tej kwoty zostawał w Twojej kieszeni, rozważ B2B. Jeśli natomiast najważniejsze są dla Ciebie prawa pracownika i benefity, wybierz umowę o pracę.

Bo tak to właśnie wygląda: pod kątem wysokości zarobków „na rękę” zwykle wygrywa B2B. Pod kątem praw pracownika – umowa o pracę.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące B2B czy umowy o pracę? Skontaktuj się ze mną!

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy na umowie?

Polska należy do krajów z dużymi potrzebami zarówno w zakresie zatrudniania pracowników fizycznych, jak i specjalistów z wysokimi kwalifikacjami.  Coraz liczniejsi pracodawcy mają problem z obsadzeniem stanowisk pracy lokalnymi pracownikami, stąd coraz chętniej...

Jak zadbać o sukcesję w firmie rodzinnej?

Stwierdziłeś, że nadszedł już czas, żeby przekazać ster w firmie nowemu pokoleniu? Zastanawiasz się  od czego zacząć i komu przekazać firmę? Jak przygotować skuteczny plan sukcesji? Kiedy i po co wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego w Twojej firmie? Czy znacie stare...

Dlaczego warto założyć firmę?

Jesteś freelancerem i przytłacza Cię liczba umów do podpisania z kolejnymi zleceniodawcami? A może jesteś świetnym fachowcem i masz poczucie, że etat Cię ogranicza? Czujesz, że pora zrobić duży krok naprzód i rozwinąć skrzydła? Niewykluczone, że rozwiązaniem Twoich...

Jak zdobyć dofinansowanie dla firmy?

Wiele osób decydujących się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zastanawia się nad sposobami pozyskiwania środków na start. Inne – prowadzące biznes już jakiś czas – poszukują z kolei wsparcia w rozwoju swojej firmy. W naszym kraju od lat funkcjonują...

Optymalizacja podatkowa – jak płacić niższe podatki?

„W jaki sposób uniknąć płacenia podatków?”, „Co zrobić, żeby podatki były jak najniższe?”, „Czy podatków można nie płacić wcale?” – oto jedne z pytań, które księgowe otrzymują regularnie – zarówno od początkujących przedsiębiorców, jak i tych bardziej doświadczonych....

Jak zorganizować pracę z domu?

  Praca zdalna to temat doskonale znany freelancerom oraz osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze. W ostatnim czasie temat ten stał się bliski także wielu polskim pracownikom, którzy zmuszeni byli przenieść się z obowiązkami zawodowymi do...

5 błędów początkujących przedsiębiorców

  Zakładasz firmę i wypełnia Cię entuzjazm. Oczami wyobraźni widzisz siebie jako właściciela prężnie działającego biznesu – chwalisz się wizytówkami, dopieszczasz stronę internetową, myślisz o sobie jako o przedsiębiorcy, który może zawojować świat (albo...

Jak zmienić formę opodatkowania w 2020 roku?

Prowadzisz firmę i chciałbyś zmienić formę opodatkowania w roku 2020? Masz czas do 20 lutego! Jedną z decyzji, jaką musimy podjąć w momencie zakładania działalności gospodarczej jest wybranie formy opodatkowania. Do wyboru mamy: opodatkowanie na zasadach ogólnych...

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Choć jeszcze kilka lat temu zakładanie firmy w Polsce kojarzyło się ze staniem w kolejkach i wypełnianiem stosów papierów, obecne rozwiązania mocno upraszczają sprawę i tak naprawdę zdecydowaną większość formalności załatwimy drogą internetową. Jeżeli myślisz o...

Czym różni się przychód od dochodu?

Jaka jest różnica między przychodem a dochodem – jak się okazuje, to zagadnienie sprawia problem wielu osobom, również prowadzącym działalność gospodarczą, które mylą oba te pojęcia lub stosują je zamiennie, uważając za tożsame. W rzeczywistości różnica między nimi...

Jak zadbać o finanse w jednoosobowej działalności?

Jednym z największych wyzwań początkujących przedsiębiorców jest znalezienie balansu pomiędzy życiem osobistym i pracą, a co za tym idzie – również rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych. Brak wyraźnej granicy między nimi powoduje, że właściciel działalności...

NIP na paragonie od 1 stycznia 2020 r.

      Zakaz wystawiania faktur do paragonów bez NIP od 1 stycznia 2020 r.    Od 01.01.2020 r., w przypadku sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, fakturę na rzecz podatnika (firmy) można wystawić wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający...

Jak przechowywać dokumenty firmowe?

Dokumentacja firmowa i jej odpowiednie przechowywanie to nie byle jaka kwestia. Prawo wymaga od nas, byśmy przez konkretny okres czasu składowali wszystkie niezbędne dokumenty. Na początku działalności wydaje się, że wystarczą na to jeden czy dwa segregatory, ale z...

Samodzielnie czy z biurem – jak prowadzić księgowość?

  Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą staje przed tymi samymi dylematami, co inni – jaką formę opodatkowania wybrać, czy i gdzie założyć konto firmowe, w których miejscach się reklamować itd. Nie mniej istotną kwestią pozostaje jednak to, w jaki...

Biała lista podatników VAT – co trzeba wiedzieć

  Od 1 września 2019 r. funkcjonuje tzw. biała lista podatników VAT. Można ją znaleźć pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/   Baza ta informuje m. in. czy dany podatnik jest zarejestrowany do VAT, jeśli nie, to z jakiego...

Biuro rachunkowe – ceny

W końcu jest! Moja własna, wymarzona firma.   Czy nie takie radosne myśli krążyły Ci po głowie w dniu, kiedy dopełniłeś wszystkich formalności związanych z rejestracją firmy? Też tak miałam. Zawsze będę pamiętać początki mojej działalności. Różni nas tylko jedno....

Kontrahent nie płaci? Odzyskaj zapłacony VAT!

Procedura odzyskiwania VAT od faktur sprzedaży, które nie zostały opłacone przez naszych kontrahentów nie jest niczym nowym. To tzw „ulga na złe długi”. Z początkiem 2019 roku weszły jednak w życie zmiany, które ułatwią korzystanie z ulgi w praktyce. Jak więc wygląda...