Jesteś freelancerem i przytłacza Cię liczba umów do podpisania z kolejnymi zleceniodawcami? A może jesteś świetnym fachowcem i masz poczucie, że etat Cię ogranicza? Czujesz, że pora zrobić duży krok naprzód i rozwinąć skrzydła? Niewykluczone, że rozwiązaniem Twoich problemów będzie… założenie własnej firmy.
O tym, dlaczego warto to zrobić, przeczytasz poniżej.
Własna firma – dlaczego warto ją założyć?
Jako specjalista w swojej dziedzinie możesz być świetnym pracownikiem i wspaniale spełniać się na etacie, z czasem jednak nabierając poczucia, że warto chcieć więcej. Kiedy natomiast działasz jako freelancer – grafik, copywriter, webmaster czy wirtualna asystentka – nabierasz umiejętności potrzebnych do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Zazwyczaj sam sobie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem – samodzielnie szukasz zleceń, prowadzisz swoją stronę internetową, reklamujesz usługi czy podpisujesz umowy. To dokładnie tak, jak właściciel firmy, który często zaczyna sam, ale z czasem może rozwinąć skrzydła tak bardzo, że do dalszych etapów rozwoju potrzebuje współpracowników.
Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zacząć od… formalnego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dlaczego warto to zrobić?
- Mniej papierologii. To ogromna zaleta prowadzenia własnej firmy. Nie musisz podpisywać dziesiątej w tym miesiącu umowy o dzieło, nie musisz czekać na PITy od kontrahentów, nie gromadzisz mnóstwa papierów. Rozliczasz się za pomocą faktur – co jest rozwiązaniem szybkim, prostym i niesamowicie wygodnym.
- Korzyści podatkowe. Jako przedsiębiorca masz możliwość wrzucać wydatki firmowe w koszty prowadzenia działalności, co jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Uwaga! Tutaj jednak łatwo wpaść w pewną pułapkę, dlatego koniecznie przeczytaj artykuł Optymalizacja podatkowa – jak płacić niższe podatki?
- Możliwość otrzymania dotacji. Zarówno startująca działalność, jak i już funkcjonująca na rynku mają szansę na zdobycie różnego rodzaju dofinansowań ze strony instytucji państwowych czy prywatnych inwestorów. To duża korzyść dla osób, które chciałyby zdobyć finansowe wsparcie, aby ruszyć do działania. O tym, skąd takie dofinansowanie zdobyć i dlaczego warto przeczytasz w tekście Jak zdobyć dofinansowanie dla firmy?
- Lepszy wizerunek. Nie ma się co oszukiwać – jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w oczach potencjalnych kontrahentów wydajesz się bardziej wiarygodny. Twoje dane widnieją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wystawiasz faktury, prawdopodobnie widniejesz na białej liście podatników VAT – łatwo sprawdzić kim jesteś, ale łatwo też rozliczyć się z Tobą – bez konieczności podpisywania wspomnianych wcześniej umów cywilnoprawnych, wystawiania PITów czy korzystania z pośredników.
- Wolność i niezależność. Odchodząc z etatu z jednej strony nabierasz poczucia odpowiedzialności za siebie, swoją przyszłość i pracę, a z drugiej – zaczynasz odczuwać, czym jest niezależność, wolność i pełna elastyczność. Sam decydujesz o tym dla kogo i kiedy pracujesz, ile godzin na to poświęcasz i jak często jeździsz na urlop. To oczywiście ma także swoje ciemne strony i absolutnie nie każdy da sobie radę z brakiem szefa nad głową i tak dużą dozą samodzielności, ale jeśli czujesz, że jest to coś dla Ciebie, to poczucie wolności i niezależności jest czymś absolutnie nie do przecenienia.
- Szansa na wyższe zarobki. Kiedy samodzielnie ustalasz cennik i decydujesz o tym z kim i na jakich zasadach będziesz współpracować, masz szansę zarobić więcej niż np. na etacie, gdzie ograniczają Cię umowy i limity. Mówi się, że dla przedsiębiorcy „sky is the limit” – i rzeczywiście coś w tym haśle jest.
Oczywiście prowadzenie firmy jest dużym wyzwaniem i posiada tyle samo plusów, co i minusów, ale tych obliczeń, co jest dla Ciebie lepsze, musisz dokonać samodzielnie.
Ja ze swoją wiedzą i doświadczeniem postaram się być dla Ciebie wsparciem. Na blogu znajdziesz bardzo przydatne artykuły:
- 5 błędów początkujących przedsiębiorców – zwracający uwagę na pewne „punkty zapalne”, które warto wziąć pod uwagę na starcie działalności.
- Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? – jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie zarejestrować firmę, co zrobić dalej, czy jest to bardzo skomplikowane itd.
- Jak zadbać o finanse w jednoosobowej działalności? – abyś już od początku wiedział, co robić, aby nie doprowadzić do kryzysu w firmie.
- Jak zorganizować pracę z domu? – jeśli zamierzasz pracować we własnych czterech ścianach i chcesz to robić efektywnie.
- Samodzielnie czy z biurem – jak prowadzić księgowość? – żebyś nie musiał bać się spraw papierkowych.
- Jak przechowywać dokumenty firmowe? – jeśli potrzebujesz inspiracji i porady w temacie organizacji firmowego archiwum.
Oprócz tego możesz skorzystać z moich usług. Prowadzę biuro rachunkowe w Warszawie, w dzielnicy Praga Południe i oferuję prowadzenie księgowości zarówno dla dużych firm, jak i jednoosobowych działalności. Więcej na ten temat w zakładce Usługi.
A jeśli masz pytania o prowadzenie firmy, skorzystaj z możliwości kontaktu – kto wie, być może to na Twoje pytanie odpowiem w kolejnych artykułach na blogu.
Jeżeli natomiast przekonałam Cię do tego, że warto założyć własną firmę – gratulacje i powodzenia!