Jak odliczyć składkę zdrowotną od podatku?

Maj 15, 2013 | podatek dochodowy, ZUS

Każdy przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą musi opłacać składkę zdrowotną. O ile w pewnych sytuacjach można skorzystać ze zwolnienia ze składek społecznych, o tyle od składki zdrowotnej niestety nie ma ucieczki. Mało tego, czasami należy opłacać jej wielokrotność… Warto jednak pamiętać, że sporą część tej kwoty można odliczyć od podatku, i to niekoniecznie podatku wynikającego z Waszej działalności gospodarczej.

Może się zdarzyć, że z prowadzonej działalności gospodarczej osiągniecie stratę. Nie powstaje wtedy podatek do zapłaty, teoretycznie nie ma więc od czego odliczyć zapłaconych w ciągu roku składek zdrowotnych. Bardzo często spotykam się z sytuacją gdzie odliczenie nie jest wtedy w ogóle realizowane. A to błąd.

Być może macie dochody z umowy o pracę, albo dochody z najmu prywatnego, być może wykonujecie umowy cywilnoprawne w innym zakresie niż Wasza działalność gospodarcza. Składkę zdrowotną opłaconą z tytułu działalności gospodarczej możecie odliczyć również od podatku zapłaconego od tych innych dochodów! Odliczenie wcale nie musi być realizowane w ramach jednego rodzaju podatku.

Czasami warto też pokalkulować przed złożeniem rocznego zeznania bo przesunięcie składek zdrowotnych z jednego rodzaju PIT do innego może się okazać korzystniejsze.

Przykładowo, osiągacie przychody z najmu opodatkowane ryczałtem oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo. W styczniu musicie więc złożyć PIT-28 dotyczący najmu a w kwietniu PIT-36L dotyczący działalności. Rozliczenie najmu wychodzi Wam “na zero”, nie musicie nic dopłacać, nie macie też zwrotu. W rozliczeniu działalności gospodarczej wyjdzie Wam natomiast zwrot podatku. Przesuwając odliczenie składek zdrowotnych z PIT-36L do PIT-28, zwrot (a przynajmniej jego część) otrzymacie szybciej (w trzy miesiące liczone od stycznia a nie od kwietnia).

A co jeśli z działalności gospodarczej powstała strata a nie osiągacie innych dochodów, które pozwoliłyby na odliczenie składek? Jeśli rozliczacie się wspólnie z małżonkiem to nic straconego. Zapłacone przez Was składki zdrowotne mogą zostać odliczone od podatku zapłaconego od dochodu współmałżonka.

Pamiętajcie, że odliczeniu od podatku podlegają tylko składki ZAPŁACONE w danym miesiącu bądź roku. Licząc podatek za maj, możecie odliczyć składkę zapłaconą w maju, bez względu na to jakiego okresu ona dotyczy (być może była to zaległa składka za styczeń, nie ma to znaczenia). Nie uwzględniajcie jednak w rozliczeniu składki dotyczącej maja, gdyż najprawdopodobniej opłaciliście ją dopiero w czerwcu. Ta sama zasada dotyczy rozliczeń rocznych, odliczamy tylko te składki, które zostały wpłacone w danym roku kalendarzowym. Składka za grudzień 2013 roku, opłacona w dniu 10 stycznia 2014 roku będzie odliczana od podatku za styczeń 2014 roku i w zeznaniu rocznym za 2014 rok.

Ile można odliczyć? Niestety nie wszystko. Obecnie składka zdrowotna to 9% podstawy wymiaru. Odliczyć od podatku możemy tylko 7,75% podstawy wymiaru.