Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy
Dotacje na start finansowane przez Urząd Pracy przysługują osobom bezrobotnym, które muszą spełnić szereg warunków, aby takie wsparcie otrzymać i nie musieć go zwracać. Wnioski o dofinansowanie mogą składać osoby, które:
• W ostatnich dwunastu miesiącach nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.
• Nie studiują dziennie.
• W ostatnich dwóch latach nie popełniły żadnego przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
• Nie otrzymały wcześniej bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności.
• W ostatnim roku nie odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia lub stażu.
…oraz spełniają inne warunki wymienione w regulaminie konkretnego Powiatowego Urzędu Pracy. Przykładowo dla Pragi Północ i Południe należy szukać takich informacji na stronie internetowej Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
Ważną kwestią w przypadku starań o dofinansowanie z UP jest nie tylko spełnianie wszystkich warunków, ale także przestrzeganie terminów i złożenie kompletnego wniosku, zawierającego m.in. kalkulację kosztów, specyfikację wydatków itd.
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Dotacje z Unii Europejskiej
Ogromną popularnością wśród młodych przedsiębiorców cieszą się także dotacje unijne. Pozyskanie środków z UE jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku dofinansowań z PUP, ale wybór funduszy jest dość duży, więc i szanse na znalezienie odpowiedniego programu dla siebie są większe. Co ważne, poza samą dotacją, z środków unijnych można otrzymać także wsparcie pomostowe wypłacane co miesiąc przez sześć lub dwanaście miesięcy.
Informacji na temat dotacji z Unii Europejskiej najlepiej szukać na Portalu Funduszy Europejskich. Tutaj znajdują się specjalne działy dla osób:
Na portalu można znaleźć także ogłoszenia o naborach wniosków, wyszukiwarkę dofinansowań oraz szczegółowe informacje na temat warunków, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o wsparcie z UE.
Warto zrobić to szybko, ponieważ przedstawiane programy rozpisane zostały na lata 2014-2020 i w przypadku wielu z nich może to być ostatnia szansa na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych.
Dotacje z Lokalnych Grup Działania
Wsparcie ze strony LGD przeznaczone jest dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz małych miejscowości. Mogą to być zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące (co w przypadku tego typu programów jest wyjątkowe!), a także właściciele jednoosobowych działalności.
W ramach wsparcia z LGD można otrzymać dużo wyższe środki niż w przypadku wspomnianych wcześniej dotacji z PUP i UE, pod warunkiem, że planujemy inwestycję na danym obszarze i finalnie stworzymy dla kogoś miejsce pracy.
Bazę Lokalnych Grup Działania można znaleźć na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Tam też znajdują się informacje na temat projektów na lata 2014-2020 realizowanych przez LGD oraz ich partnerów.