Samodzielnie czy z biurem – jak prowadzić księgowość?

Lis 12, 2019 | Inne

 

Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą staje przed tymi samymi dylematami, co inni – jaką formę opodatkowania wybrać, czy i gdzie założyć konto firmowe, w których miejscach się reklamować itd. Nie mniej istotną kwestią pozostaje jednak to, w jaki sposób prowadzić będziemy księgowość. Istnieją trzy drogi, jakie wybierane są najczęściej – podpisanie umowy z biurem rachunkowym, skorzystanie z obsługi księgowej online oraz samodzielne mierzenie się z tematem. Która opcja będzie najlepsza? Warto się nad tym zastanowić.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które mają tendencję do tego, by w pierwszych miesiącach – a nawet latach – działalności zajmować się absolutnie wszystkim. Rezygnacja z profesjonalnego biura rachunkowego wydaje im się opcją najprostszą i najkorzystniejszą z punktu widzenia finansowego. Szybko jednak okazuje się, że początkujący przedsiębiorca nie jest w stanie śledzić wszystkich zmian w przepisach i często zwyczajnie nie rozumie zagadnień, z jakimi przychodzi mu się mierzyć. To dostarcza mu nie tylko stresu, ale także może skutkować poważnymi konsekwencjami ze strony Urzędu Skarbowego.

Trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę w dziedzinie prawa podatkowego, by ze spokojem i pewnością siebie samodzielnie prowadzić dokumentację i rozliczać się z urzędami.

Dlaczego warto skorzystać z biura rachunkowego?

Powierzenie swoich spraw księgowych profesjonaliście wiąże się co prawda z kosztami, ale jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Biuro rachunkowe dostarcza dokumenty do urzędów we właściwym czasie, sporządza deklaracje podatkowe, porządkuje, klasyfikuje i księguje dokumenty i na bieżąco interesuje się wszelkimi zmianami w przepisach.

To oznacza, że przedsiębiorca może skupić się na tym, co jest dla niego najważniejsze – czyli na rozwoju firmy, bez obciążania się nieustannym myśleniem o terminach, wyliczeniach i deklaracjach.

A może księgowość online?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się biura rachunkowe online, które oferują darmowe programy do wystawiania faktur oraz płatną obsługę księgową. Ich zaletą jest nowoczesność i ogólnodostępność, natomiast wadą – brak indywidualnego podejścia do klienta, z reguły także brak możliwości odbycia rozmowy twarzą w twarz, wspólnego zagłębienia się w problem czy zwyczajnego porozmawiania na tematy okołobiznesowe.

Jeżeli więc zależy Ci na poważnym i indywidualnym podejściu do Twoich spraw, najlepszą opcją wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, do którego w każdej chwili możesz się wybrać – nie tylko ze swoimi fakturami, ale także z pytaniami, wątpliwościami i pomysłami.

Czy wiesz już, którą drogę wybrać?